SM-erikoispitkä

V nedávné době jsem se zúčastnil Finského mistrovství na dlouhé trati. Závod se odehrával u města Hamina nedaleko Helsinek (tak 3 h jízdy). Terén byl typicky Finský. Na mapě kolem 20 jezer a nespočetně bažin. Já jsem běžel hlavní mužskou kategorii (mimo soutěž). Měli jsme to 26.5 km a asi 180 m převýšení. Směrný čas vítěze měl být 2.5 h.

V 11:10 byl odstartován hromadný start a vyběhl jsem na první okruh. Hned zpočátku se běželo dost rychlým tempem na 2. kontrole (ze 40), jsem byl už dost vytavený. Naštěstí cestou na 4. kontrolu jsem upadl a narazil jsem si stehno, tudíž mi utekl balík a já jsem si mohl běžet už svým tempem. První okruh jsem zvládl bez větší mapové chyby a když jsem si vyzvedával mapu na druhý okruh, tak jsem nebyl zdaleka poslední. Druhý okruh byl dost podobný tomu prvnímu (takové farstování). Ke konci druhého okruhu jsem si říkal, že to už bude sranda vždyť na mne čeká už jen jeden okruh (na hodinkách jsem měl 16 km). Když jsem si bral mapu na 3. okruh, tak jsem zjistil, že ta mapa má formát A3 a že 3. okruh je minimálně tak dlouhý jaky ty dva předchozí dohromady. V tuto dobu jsem to po cestách ještě valil asi 4:15 min/km. Postupně jsem začal předbíhat závodníky přede mnou. Bohužel na dlouhém postupu mezi 30. a 31. kontrolou mi totálně došlo a byl jsem rád, že se šourám kupředu (asi 25 km na hodinkách). Ku mému úžasu jsem začal dobíhat ještě více lidí přede mnou (někdo dokonce už jen šel). Poslední 3 kontroly jsem na tom byl stejně jako po Rogáči. Nakonec jsem doběhl do cíle za 3:35 na 27. místě se ztrátou 45 mim na vítěze (celkem startovalo 78 závodníků). V cíli jsem měl na hodinkách 33 km.